یارانه

   دانشمندان ایرانی بعد از تحقیق و تفحص بسیار بالاخره علت مرگ خواجه ی شیرازی را کشف کردند .

   طبق دست نوشته های جدید کشف شده که کف جعبه ی ارسالی منشور کوروش کبیر از کفرستون ، چیده شده بود معلوم گردید این دست نوشته ها متعلق به خود ِ خود ِ خواجه میباشد که بعد ازکشته شدن ایشان به صورت مرموزی ناپدید گشته بود .

   آنچه از این دست نوشته ها بر میاید این است که مرگ حضرت حافظ ارتباط مستقیمی به دخالت ایشان در امور سیاسی آن دوران ، تشویش اذهان عمومی و بر هم زدن نظم و امنیت ملی داشته است .

  حافظ در یکی از ابیاتش با دیدی بسیار ظریف و هوشمندانه اعتراض خود و دگر روشنفکران آن دوران را به هدفمند سازی یارانه ها که گویا قرار بوده از طریق شاه مسعود غزنوی اجرا گردد ، بیان کرده بود که بعد از سرودن این بیت  ، ایشان توسط عواملی خودسر و ناشناس از جلوی درب منزلش ربوده و به قتل رسیده  سپس با تغییر آن بیت توسط همان عوامل نامعلوم ِ معلوم الحال ، دیوان این شاعر گرانقدر به دست وزارت ارشاد آن دوران سپرده و به چاپ ونشر رسیده بوده است .

  بیت مورد نظر به شرح ذیل میباشد :

ما ز یارانه چشم یاری داشتیم

خود غلط بود آنچه ما پنداشتیم


 

/ 7 نظر / 12 بازدید
توحید

البته من با حافظ تو این زمینه اختلاف نظردارما [چشمک]

حمید

خُل [نیشخند]

مهدا

با توجه به مطرح شدن بحث غرامت جنگ جهانی و کشف جدید دانشمندان خبره ایرانی و.... حافظ و شاه مسعود غزنوی و ... میشه حدس زد که آقا محمود خان امروزی مسافر زمانه که یه دوره تو جنگ جهانی بوده و یه دوره هم تو زمان حافظ بوده و یه سری اسناد رو از اون وقتا کش رفته و آورده تو این دوره احتمالا" فردا پس فردا هم یه خبرایی از آدم و حوا و شیطان و استغفر ا... ( خدا ) میشنویم .....

افرا

خيلي خيلي ...

باحال

باحال بود

باهات اصلا حال نمیکنم